Власники банківських рахунків, що були відкриті на території будь-якої країни-члена ЄС, можуть скористатися всіма можливостями Єдиної зони платежів в євро. Переваг Єдиної зони безліч: висока швидкість виконання переказів, відсутність суворих вимог до пакета документів, що надається, мінімальна фіксована комісія.
Що таке SEPA-перекази? Чому Єдина зона платежів в євровалюті настільки актуальна для громадян нашої країни? Відповімо на ці запитання далі.
SEPA (Single Euro Payments Area) перекази – європейський сервіс, що є доступним для українців
Сервіс Crosspay пропонує своїм клієнтам здійснювати СЕПА перекази в будь-яку країну, яка є учасником даної системи платежів. Фінансові платежі проводяться в рамках Єдиної платіжної зони у валюті ЄС, тому є одним з ефективних способів надсилати гроші на рахунки, що були відкриті в евро.
Транзакції, які виконуються між країнами, що належать до цієї зони, аналогічні переказам всередині однієї держави. Це означає, що грошові перекази SEPA дають змогу сторонам операції уникнути сплати високих комісій за здійснення міжнародних транзакцій.
Переваги SEPA-платежів
Перекази SEPA – міжбанківські платіжні операції, які виконуються на основі єдиних процедур і правил, що застосовуються до транзакцій в євро. Цей інструмент був впроваджений на початку 2008 року. Головними особливостями SEPA-переказів є:
- доступність для всіх країн-учасників системи SEPA;
- максимальна швидкість виконання транзакцій;
- відсутність обмежень щодо суми коштів, що перебувають на рахунках користувачів;
- зручна процедура ідентифікації користувача за допомогою двох кодів: IBAN (міжнародний номер рахунку користувача) та BIC (ідентифікаційний код фінансової установи);
Отже, перекази СЕПА – це можливість швидко та легко виконувати грошові перекази в євро з мінімальною комісією в понад тридцяти країнах.
Які країни належать до єдиної зони SEPA?
Фінансові транзакції SEPA доступні всім країнам, що входять до складу Європейського союзу, а також іншим державам, які підтримують виконання переказів в євро. До Єдиної платіжної зони SEPA належать декілька десятків країн Європи:
- Естонія;
- Швейцарія;
- Швеція;
- Фінляндія;
- Чехія;
- Словенія;
- Франція;
- Хорватія;
- Литва;
- Словаччина;
- Ліхтенштейн;
- Сан-Марино;
- Люксембург;
- Румунія;
- Мальта;
- Португалія;
- Монако;
- Польща;
- Нідерланди;
- Латвія;
- Норвегія;
- Болгарія;
- Кіпр;
- Ватикан;
- Італія;
- Англія;
- Іспанія;
- Угорщина;
- Ісландія;
- Німеччина;
- Ірландія;
- Греція;
- Данія;
- Австрія;
- Бельгія;
- Андорра.
Перелік країн SEPA постійно розширюється. Це значно підвищує актуальність і популярність SEPA-переказів.
Валюта SEPA
Всередині Єдиної платіжної зони, незалежно від того, де перебувають відправник та одержувач грошового переказу, транзакції виконуються виключно в євро. Якщо країна однієї зі сторін належить до складу SEPA, але також має власну національну валюту, місцеві банки пропонуватимуть клієнту виконати конвертацію в євро або навпаки (у разі отримання переказу). Водночас варто розуміти, що обмін валюти не стосується SEPA-платежу, тому за виконання операції банк може стягувати комісію.
Особливості здійснення SEPA-переказів
SEPA-переказ характеризується трьома видами платежів: картковим, дебетовим, кредитним (платіж з одного рахунку на інший). Дебетовий SEPA-переказ передбачає використання відповідного банківського рахунку, з якого списуватимуться з дозволу власника різні платежі. Карткові SEPA-перекази зараз стосуються виключно банківської діяльності.
Існує велика кількість зручних інструментів, які можна використовувати, щоб скласти банківське доручення на SEPA-переказ коштів: інтернет-опції, мобільний банкінг, факс, відвідування банківського відділення.
Строки виконання платежів
Будь-який банківський переказ SEPA здійснюється за один робочий день, проте за умови дотримання правила «день+1». Важливо розуміти, якщо гроші надійшли до фінансової установи до 18:00, вони будуть зараховані на реквізити одержувача наступного робочого дня. Проте зазвичай банківська система країн, що належать до Єдиної платіжної зони SEPA, виконує такі операції практично миттєво.
Вартість переказів SEPA
Одна із головних цілей створення SEPA – зменшення вартості фінансових переказів всередині Європейського союзу. З цієї причини система й сьогодні відрізняється досить демократичною тарифною політикою – більшість банків приймають та виконують операції без комісії, незалежно від суми транзакції чи починаючи від конкретного розміру платежу.
Максимальний розмір комісії з SEPA-переказу не перевищує 3-5 євро за одну операцію без прив'язки до суми платежу. Одержувачі SEPA-переказу отримують всю заявлену суму без необхідності сплати будь-якої комісійної винагороди банку.
SWIFT vs SEPA-перекази
До впровадження Єдиної платіжної зони беззаперечним лідером за вартістю та надійністю міжнародних платежів була система SWIFT. Сьогодні така тенденція продовжує зберігатися в інших країнах, які не належать до зони SEPA. Але серед користувачів, які здійснюють міжнародні фінансові платежі в зоні обігу євро, система SEPA-переказів є більш привабливою та актуальною.