Інтернет-сервіси об'єднують в собі всі переваги обслуговування онлайн. Не потрібно виходити з дому, особисто спілкуватися з продавцем або консультантом. Офлайн-взаємодія витіснена віртуальною. Один із способів швидко і безпечно приймати платежі: підключити до інтернет-магазину платіжний агрегатор.
Що це?
Платіжний агрегатор — це потужний сервіс з прийому та обробки платежів в мережі. На відміну від інтернет-еквайрінгу, тут бізнесу відкриті десятки можливостей. Агрегатори не обмежуються одним способом оплати і дозволяють розрахуватися: банківськими картами, електронними грошима, з рахунку мобільного, через інтернет-банк, а також офлайн. Підключення сервісу відбувається швидко і без зайвої бюрократії. Досить підписати один договір, отримати модулі для завантаження на сайт і почати пропонувати клієнтам десятки опцій оплати.
Агрегатори — це пакетні пропозиції, де основна робота з пошуку та підключення платіжних систем вже виконана за вас. Спроба підключитися до кожного сервісу окремо — це довго, складно та витратно. Компанії доведеться кілька разів проходити через одні й ті ж самі етапи: уточнення умов, укладання договору, підготовка сервісу, налаштування API. Після успішного підключення системи вас чекає щоденний контроль за її справною роботою.
Обираючи агрегатор, ви звільняєте себе від перерахованих непростих кроків. Сервіс вже має домовленості з десятками платіжних систем. Всі поточні технічні питання — також знаходяться в зоні відповідальності постачальника послуг.
Суть роботи платіжного агрегатора
Сервіс полегшує взаємодію бізнесу з клієнтами. Він прискорює і автоматизує процес оплати товарів і послуг. Покупець обирає комфортний для нього спосіб внести гроші, а компанія зберігає клієнта, який не відмовиться від покупки через відсутність зручного варіанту оплати.
Агрегатор виступає посередником між трьома ланками ланцюжка оплати: клієнт — платіжна система — бізнес. Сервіс розподіляє всі кошти, які поступають від платників та контролює рух транзакцій. У переліку доступних способів оплати:
- банківські карти;
- термінали;
- платежі з мобільного рахунку;
- мобільні платіжні системи;
- електронні гроші;
- платежі через інтернет-банк;
Схема оплати через агрегатор виглядає так:
- Клієнт інтернет-магазину оформляє замовлення. Йому присвоюється цифровий номер.
- Відбувається переадресація на сторінку оплати. Там користувач вибирає зручний йому спосіб перерахувати гроші (банківська карта, електронні гроші тощо).
- Клієнт вводить необхідні дані, а платіжний агрегатор виконує перевірку реквізитів і проводить транзакцію.
- Після завершення транзакції система направляє користувача на сайт магазину, а сервер передає дані про результати операції.
У підсумку, покупка товару або послуги займає лише пару хвилин. Користувач отримує можливість оплатити замовлення зручним способом, а бізнес знаходить ще одного лояльного клієнта.
Технічні нюанси платежу залежать від способу оплати. Наприклад, якщо замовлення оплачується картою, то обробляти платіж буде процесинговий центр банку-еквайєра (одержувач грошей). Територіально такий центр може знаходитися в будь-якій країні світу та належати іншій компанії. Головне, що цікавить учасників фінансової операції в даному випадку, — наявність договору між банком і процесинговим центром.
Ще один безпосередній учасник транзакції — система платіжних карт (Visa, MasterСard, Amercian Express і т.д.). Вона підключається на етапі списання коштів. Система може заборонити проведення операції на етапі запиту з банку-еквайєра в банк-емітент. Основна причина заборони на проведення транзакції — підозра на шахрайство.
Основні види та характеристики платіжних агрегаторів
Принцип роботи платіжних агрегаторів — єдиний для всіх. Сервіс укладає договір з максимальною кількістю платіжних систем, забезпечує технічний контроль за фінансовими операціями та гарантує надходження грошей продавцеві товару / послуги.
Системи можуть відрізнятися переліком основних і додаткових послуг, а також вартістю обслуговування.
Основні характеристики платіжних агрегаторів:
- Платіжні інструменти.
Йдеться про доступні клієнту компанії способи оплати. Один агрегатор може пропонувати десятки платіжних опцій. Це і банківські картки, і онлайн-банкінг, електронні гроші, платіжні термінали, перекази з балансу мобільного тощо. Чим більше способів оплати є в системі, тим вище ймовірність покупки вашого товару або послуги.
- Способи інтеграції сервісу на сайт компанії.
При укладанні договору агрегатор передає технічну документацію з докладними поясненнями про інтеграцію системи на сайт клієнта. Як правило, бізнесу надають готові модулі в формі плагіна. Вони адаптовані під популярні системи управління (CMS): 1C-Бітрікс, Joomla, WordPress та ін.
Готове рішення — це економія часу, грошей і трудовитрат. Однак пакетні опції не підходять для магазинів, код яких створювався з нуля. Для потреб таких клієнтів агрегатори надають API (Application Programming Interface, просто кажучи «інтерфейс програмування»). Його забезпечують докладною документацією і прикладами реалізації системи на різних мовах програмування. З таким пакетом програміст легко інтегрує форму оплати на сайт компанії.
Для бізнесу, у якого немає можливості розробити і підключити систему оплати через API, агрегатори підготували комплексні готові рішення: це прості форми на окремі сторінки. Через них можна провести оплату зручним способом.
- Мультивалютність.
Важливий параметр для бізнесу, орієнтованого на аудиторію з різних країн. З опцією мультивалютності компанія зможе приймати платежі в доларах та євро. Конвертація проводиться автоматично за курсом агрегатора. Ніяких додаткових дій від клієнта не потрібно.
- Рекурентні платежі.
Рекурентні платежі — це можливість регулярного автоматичного списання грошей з рахунку клієнта. На поворотній основі працюють всі електронні підписки. Технічно реалізувати опцію можливо тільки на сайтах з особистим кабінетом для клієнтів. Щоб підключити автоплатіж, необхідно внести реквізити банківської карти і зробити перший переказ.
- Масові виплати.
Це просунутий платіжний інструмент. Актуальний для сервісів, які регулярно проводять виплати своїм користувачам (наприклад, біржі фрілансу). Якісно організувати масові виплати — непроста технічна задача. Тому таку опцію пропонують далеко не всі агрегатори. Виплати можуть проводитися в приватному порядку (за запитом клієнта з особистого кабінету), а можуть перераховуватися одночасно великій кількості отримувачів, з певною періодичністю.
- Кредитування і розстрочка.
Послуга корисна інтернет-магазинам, особливо з дорогим асортиментом. З точки зору маркетингу, надання кредиту або розстрочки — ефективний спосіб утримати клієнта і домогтися від нього покупки. Агрегатори надають кредитні послуги через сервіси посередників.
- Виставлення рахунку по Email або SMS.
Послуга email-інвойсингу — рішення для бізнесу, у якого відсутній сайт. Для прийому оплати в даному випадку не потрібно інтеграція з платіжним сервісом. Продавець формує рахунок на оплату, після чого відправляє лист клієнту. Альтернатива email-інвойсингу — повідомлення через SMS. Дані для оплати висилаються у вигляді мобільного повідомлення. Повідомлення формуються через особистий кабінет на сайті сервісу.
Головні переваги
Платіжний агрегатор — комплексний сервіс для вирішення величезної кількості завдань. Переваги таких систем не обмежуються економією часу і позбавленням від тяганини за допомогою класичного інтернет-еквайрингу.
Платіжні агрегатори:
- універсальні (об'єднують в одному місці десятки способів оплати);
- вигідні (часто комісія за транзакцію через агрегатор нижче, ніж при оплаті через конкретну платіжну систему);
- економлять час (мова як про підключення до сервісу, так і про швидкість кожної транзакції);
- надають доступ до історії транзакцій (власник сайту може переглянути всі проведені операції та проаналізувати їх);
- технологічні (сервіси регулярно удосконалюються, інтегрують нові функції).
Як правильно обрати платіжний агрегатор?
Обираючи сервіс для свого бізнесу, зверніть увагу на наступні аспекти:
- На кого орієнтований агрегатор.
Деякі сервіси більше орієнтовані на малий бізнес. Великі обсяги операцій у таких систем можуть давати збій. А може бути навпаки: співпраця ведеться лише з великим компаніями.
- Які пропонуються тарифи.
Найчастіше агрегатори беруть комісію з кожного платежу. Скільки відсотків буде списано з операції залежить від способу оплати та оборотів інтернет-магазину. Більшість сервісів пропонує спеціальні тарифні сітки, де є фіксовані комісії на операції по кожному виду платіжних інструментів.
- Наскільки надійний агрегатор.
Репутація сервісу — це не просто гарантія безпеки операцій для бізнесу, а й додатковий спосіб утримання клієнтів. Надійний постачальник послуг викликатиме довіру у користувача, який збирається оплатити покупку. І навпаки: сумнівний сервіс викликатиме підозри.
- Якість технічної підтримки.
При будь-яких труднощах з оплатою або програмних збоях вирішальне значення має оперативність реакції і швидкість усунення проблеми. Підтримка, що працює за обмеженим графіком (тільки в будні, в денний час) — не кращий варіант досягти лояльності клієнтів.
- Простота і швидкість підключення до сервісу.
З переліком документів для інтеграції сервісу та технічними умовами підключення краще ознайомитися заздалегідь.
- Терміни проведення транзакцій.
Від цього параметра залежить, як швидко гроші від клієнтів надійдуть на ваш рахунок.
Як скористатися послугами платіжного агрегатора?
При укладанні договору постачальник послуг передає технічну документацію з докладними поясненнями про інтеграцію системи на сайт клієнта. Як правило, бізнесу надають готові модулі в формі плагіна. Вони адаптовані під популярні системи управління (CMS): 1C-Бітрікс, Joomla, WordPress та ін.
Незалежно від того, який агрегатор ви обрали, підключення буде складатися з наступних кроків:
- заповнення заяви (із зазначенням даних замовника);
- реєстрація на сайті агрегатора і створення особистого кабінету;
- узгодження технічних нюансів;
- очікування підготовки плагіна для завантаження на сайт;
- встановлення та налаштування модуля оплати.
Що потрібно знати перед підключенням?
Перед тим, як підписати договір про співпрацю з сервісом, наприклад з CrossPay, уточніть кілька вирішальних моментів:
- репутація компанії, кількість років на ринку;
- тарифи на обслуговування;
- технічний функціонал (основні послуги та додаткові можливості);
- способи інтегрування сервісу на сайт (наприклад, WS-інтеграція дозволяє виконувати оплату на сторінці компанії, без переходу на сторонні ресурси, а Inframe-інтеграція має на увазі введення даних на сайті агрегатора, при цьому форма візуально відповідає сторінці, на якій повинна відбуватись покупка).
Платіжний агрегатор — це просунутий інструмент, який вирішує не тільки фінансові, а й маркетингові задачі бізнесу. За допомогою розширення способів оплати компанія утримує клієнтів, підвищує їх лояльність і залученість.